Glasgow: kosmopolitní a moderní centrum Skotska

2. září 2007  Redakce MS   Města  4481 zobrazení  410 slov

Atraktivní město západního stylu - to je Glasgow, největší město Skotska.

Kosmopolitní místo mnoha kultur v mnoha odvětvích připomíná Londýn.

Reklama

Bohatá historie, kulturní potenciál, vyspělé finančnictví a rozvinutý průmysl, spolu s vysokou frekvencí modernizace, dělá z Glasgow atraktivní město západního stylu.

Glasgow mění svůj vzhled. Dnes jsou patrné rozdíly z předešlých let:zmizel špinavý přístav, místo něhož přichází moderní zástavba, město kulturně vzkvétá, roste kvalita vzdělání atd.

Glasgow (Glaschu skotskou gaelštinou) je největší skotské město a po Londýnu a Birminghamu třetí největší ve Velké Británii. Leží v nejprůmyslovějším pásu země, mezi zálivy (ang. firths) Firth of Clyde a Firth of Forth. Čítá asi 688 420 obyvatel (údaje se liší díky aglomeraci, která má přes 1 749 000 obyvatel a množství ilegálních imigrantů).

Městem protéká řeka Clyde a menší řeka Kelvin. Leží přibližně 60 km západně od hlavního města Skotska - Edinburghu.

Kultura

V nynější době je město doslova multikulturní, najdeme zde mnoho typů divadel, kin i speciálních kulturních kaváren.

Do Glasgow přilétává koncertovat nemálo slavných kapel, zpěvaček a zpěváků, zastupující celou škálu žánrů. Největší koncerty se pak konají v centru SECC, nebo na otevřené scéně na Národním stadiónu Hampden Park, kde se například představily skupiny jako třeba U2, nebo Rolling Stones.

Městem se stalo v roce 1175, jako součást království Strathclyde. Od roku 1929 fungovalo jako samostatný správní celek a to až do roku 1975, kdy se stalo součástí kraje Strathclyde. Od roku 1996 získává opět podle nového členění status městské správní jednotky.

V dnešní době je Glasgow velice turisticky populární.

Po Londýnu a Edinburghu je to třetí nejnavštěvovanější město Velké Británie. Často je to také výchozí město pro turistické objevování celého Skotska, k čemuž přispívá vyspělá infrastruktura.

Ne zrovna pozitivní stránkou města zůstává vysoká kriminalita, zvláště na okrajích města.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil