Istanbul je považován za vstupní bránu orientu

26. červen 2011  MediaShow.cz Pešout  Města  3616 zobrazení  503 slov

Istanbul je velkoměsto ležící na dvou kontinentech. Turisty fascinují památky osmanské říše vystavěné často na přání sultánů.

Istanbul je největší turecké město. Není ale hlavním městem. Je považováno za důležitou obchodní a kulturní křižovatku. Metropole se rozkládá na dvou kontinentech - v Evropě a v Asii. V minulosti bylo město nazáváno též jako Byzantion, Konstantinopol nebo Cařihrad.

Reklama

O Istanbulu se rovněž hovoří jako o bráně orientu, ve které žije 11 milionu lidí. Město je rozděleno Bosporskou úžinou.

Pro turisty toužící poznávat město je vhodné především podzimní období, v létě jsou často ulice rozpálené od slunce.

Oba kontinenty spojuje a zároveň rozděluje Bosporská úžina. Většina památek města se nachází v evropské části kde je rovněž historické centrum města, původem ještě z dob Římské říše. Nejslavnější istanbulské památky jsou soustředěny zejména kolem stanice metra Sultanahmet.

Památky v Istanbulu

Haghia Sophia je asi nejznámější istanbulská památka z dob Byzantské říše. Původně sloužila jako kostel od roku 527 až do dob první republiky, kdy ji v roce 1935 prezident Atatürk prohlásil za muzeum. Naproti budově je hamam, neboli turecká lázeň, jejíž původní účel byl vyměněn za prodejnu koberců.

Hned naproti se nachází druhé nejznámější památky, kterou je Modrá mešita. Jde o jednu z největších a nejobdivuhodnějších mešit v Evropě, se 6 minarety, 260 okny a vnitřním obložením z desítek tisíců modrých dlaždic. Mešita, která je vecholem osmanské říše, byla postavena v roce 1617 na přání sultána Ahmeta I.

Velký bazar, neboli Kapali Carsi, je rájem pro nákupy. Pod jednou střechou se nachází zhruba čtyři tisíce obchodů. V dlouhých chodbách, jeden vedle druhého. Hlavními prodejci jsou zlatníci, ale je tu možné nakoupit i velké množství jiného zboží.

Palác Topkapi sloužil až do 19. století jako rezidence sultánů a jeho neodmyslitelnou součástí byl harém. Na prohlídku je nutné si zakoupit vstupenku již ráno, jejich počet je omezen.

Palác Dolmabahce kdysi sloužil jako sídlo Sultánů. Nachází se na břehu Bosporu a je přehlídkou přepychu a bohatství Osmanské říše. Palác tvoří celý komplex budov, včetně harému.

Sulejmanova mešita dominující nad městem. Byla postavena za vlády Sulejmana Nádherného, který v době Osmanské říše udělal ze země světovou velmoc. Přestože jsou paláce plné přepychu, koberců, žulových sloupů, lustrů s bronzovými svícny a mnohého dalšího, sultánovi se nakonec zdály příliš malé a proto nechal vystavět palác Topkapi.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil