Krakov (Kraków) je polským nejnavštěvovanějším městem

14. červenec 2011  MediaShow.cz Pešout  Města  5770 zobrazení  445 slov

Krakov (Kraków) v 16. století bývalo hlavním městem Polska. V současnosti je alespoň hlavní metropolí polské kultury a turistiky.

Krakov (Kraków), je třetí největší polské město, hned za Varšavou a Lodží. Turisticky je atraktivní. A to i díky tomu, že bylo ušetřeno zničení za druhé světové války, město si tak zachovalo historický ráz.

Reklama

Krakov se nachází v Malopolském vojvodství v jižním Polsku, v historické zemi Malopolsku. Město s více jak 757 tisíci obyvateli leží na řece Visle, v nejužším místě tzv. Krakovské brány, která spojuje Sandoměřskou kotlinu s kotlinou Osvětimskou.

Město bylo založeno už v 7. století a od roku 1978 je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Krakov bylo také hlavním městem Polska až do roku 1596.

Metropole bývá považována za hlavní město polské kultury. Je jedním z nejdůležitějších turistických, kulturních a historických center v Evropě. Je rovněž v porovnání s Varšavou více navštěvovaná.

Památky Krakova

Krakov má mnoho gotických s barokních kostelů, v bývalé židovské čtvrti se i dnes nacházejí synagogy a dostatek sakrálních staveb.

Okolo celého Krakowa se táhne opevnění spolu s parkem. Dříve vysoké hradby se zachovaly spolu s Floriánskou bránou pouze z malé části. Touto bránou začíná Královská cesta vedoucí přes Rynek Glovny na hrad Wawel.

Hrad Wawel se nachází na vrchu Wawel nad řekou Visla. Je to především komplexe hradních budov, katedrály a královské zahrady.

Wawelská katedrála vždy sloužila jako korunovační místo polských králů. Jsou zde hrobky členů polských královských rodin, biskupů a svatých. V hlavní lodi je mauzoleum sv. Stanislava. Ten je patronem Polska. Rovněž se ve věži nachází největší polský zvon Zikmund.

Dračí jeskyně (Smocza Jama) je poutním místem a kuriozitou kopce Wawel. Váže se k ní legenda o sedmihlavém drakovi, který zotročoval celé město. Dračí jeskyně se sochou draka je k vidění pod kopcem Wawel jako jedna z turistických zajímavostí Krakova.

Hlavní náměstí (Rynek Główny) je třetím největším náměstím v Evropě. Všechny uličky centra Krakova se sbíhají právě sem. Okolí náměstí je protkáno uličkami plnými obchodů, restaurací či cukráren.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 4x