Lisabon je městem sedmi pahorků s bohatou mořeplaveckou historií

15. únor 2011  MediaShow.cz Pešout  Města  5857 zobrazení  724 slov

Lisabon je hlavní město Portugalska a svojí polohou leží na konci Evropy. Přístavní město má bohatou historii z éry mořeplavectví a nabízí mnoho památek.

Lisabon je největší město Portugalska, je nejdůležitějším přístavem země, sídlem vlády a politické, hospodářské a kulturní centrum země. Má 564 obyvatel a lisabonská aglomerace se samostatnými městy čítá až 3 miliony.

Reklama

Přístavní město má bohatou historii. Postupně bylo dobýváno Řeky, Kartaginci, Římany, Vizigóty i Maury. Typické lisabonské fasády činžovních domů obložené malovanými kachličkami (portugalsky azulejo) vděčí za svůj vzhled právě maurskému umění.

Centrum města leží v mělkém údolí mezi řekou Tejo a hradem sv. Jiří bylo vystavěno znovu. Podařilo se to poměrně rychle díky prostředkům z kolonií a úsilí tehdejšího premiéra Sebastiaa José de Carvalha. Čtvrti Baixa (Údolí) se širokými pravoúhlými ulicemi se proto někdy po něm říká Baixa Pombalina. Pěší zóny v této čtvrti jsou lemovány slunečníky ze zahrádek restaurací a kaváren.

Lisabon má velkolepé hlavní náměstí Praça do Comércio, které sloužilo k vítání důležitých návštěv a osobností, jenž do Lisabonu připluly lodí. Široká pěší zóna Rua Augusta spojuje Obchodní náměstí s centrálním lisabonským náměstím Rossio. Kdysi se zde pořádaly býčí zápasy. Dnes je v centru zábavní park a kolem dokola nespočet půvabných kaváren.

Zemětřesení zničilo centrum

Lisabon si prožil bouřlivou historii. Velká katastrofa postihla tohle město 1. listopadu 1755. Bylo to zemětřesení. Ničivou sílu znásobily následné požáry a vlna tsunami. Velká část města byla zcela zničena a o život přišlo asi 60 až 100 tisíc obyvatel. Vzhledem k tomu, že tsunami zasáhla i další portugalská města na pobřeží, otřásla se hospodářská i mocenská pozice Portugalska v základech. K definitivnímu úpadku přispěl Napoleonův vpád v letech 1807 – 1808.

Další památkou vhodnou k navštívění je klášter sv. Jeronýma se nachází v přístavní čtvrti Belém. Právě odtud vyráželi v 15. a 16. století mořeplavci na své objevitelské výpravy. Na jejich počest zde dnes stojí Památník objevitelů (Padrão dos Descobrimentos).

Středověká čtvrť Alfama

Ničivému zemětřesení jen zázrakem nepodlehla středověká čtvrť Alfama, která se tím pádem stala nejstarší částí Lisabonu. Rozkládá se v prudkém svahu pod hradem sv. Jiří až k řece Tejo a dodnes si uchovala specifický ruch arabského bazaru. Romantické úzké uličky této čtvrti jsou lákadlem i pastí na neopatrné turisty, kteří se mohou nejen ztratit, ale i přijít o své cennosti.

Na druhou stranu zde mohou objevit řadu půvabných zákoutí, malých náměstí a kostelů – například osmiboký kostel Igreja de Santo Estêvão ze 13. století. V blízkosti hradu stojí za prohlídku kachlíky vyzdobená křížová chodba renesančního chrámu São Vicente de Fora.

Ocenárium s žraloky

O kousek dál, na úpatí kopce nelze opomenout impozantní pantheon sv. Engrácie (Igreja de Santa Engrácia). Dnes již neslouží církevním účelům a je věnovaný významným osobnostem portugalských dějin. Někteří portugalští prezidenti a spisovatelé jsou zde i pohřbení. Pokud je zrovna úterý nebo sobota, ovládá prostranství mezi dvěma zmíněnými budovami bleší trh Feira da Ladra (Zlodějský trh).

V Parku národů se nachází futuristická budova největšího oceanária v Evropě a druhého největšího na světě). Nabízí prohlídku osmi tisíc živočichů a rostlin. V obrovské centrální nádrži se prohánějí žraloci, rejnoci, tuňáci a řada dalších druhů ryb. V jednotlivých menších akváriích pak můžete obdivovat chobotnice, mořské koníky či hvězdice.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil