Madrid má památky i velké množství parků a zahrad

14. únor 2011  MediaShow.cz Pešout  Města  8616 zobrazení  1087 slov

Hlavní město Španělska Madrid není tolik navštěvované turisty pobývající u moře kvůli jeho poloze uprostřed království. Nachází se tu přitom mnoho památek.

Většina turistů se vrací ze Španělska se vzpomínkami na přímořská města jako je Barcelona a San Sebastian. Do tohoto seznamu patří třeba lokality s nádhernými památkámi Sevilly a Granady v jižním Španělsku.

Reklama

Madrid přitom není méně akraktivní než ostatní města ve Španělsku. A není v něm jen Muzeum Prado či vysoké vládní budovy a atmosféra šíleného nočního života.

Hlavní město Španělska je zároveň i největším městem s populací přesahující 3 miliony obyvatel. Z tohoto počtu je nejméně 17 % cizinců a také mnoho zde žijících Španělů pochází z jiného města ve Španělsku.

Madrid se nachází v samém srdci Pyrenejského poloostrova a proto velkoměsto disponuje tou výhodou, že je dosažitelný za méně než 8 hodin ze všech ostatních měst ve Španělsku. Bez problémů si můžete užít krátké výlety z Madridu za památkami krásných historických měst jako je Toledo a Segovia, nebo dokonce vyrazit na zasněžené sjezdovky Sierry de Guadarramy.

Madrid je městěm, které především vibruje životem. V jeho ulicích na vlastní kůži poznáte, že se jedná o město s nejintenzivnějším nočním životem v Evropě, v jehož tapas barech a nočních klubech překvapivě vydržíte až do brzkých ranních hodin. Pro méně hektický večer si můžete vybrat z pestré nabídky španělských restaurací, desítek kin, divadelních představení nebo můžete shlédnout vášnivé flamenco. Sídlí zde i slavný klub FC Real Madrid.

Památky Madridu

Prohlídku městem můžeme začít na Plaza Mayor a Puerta del Sol. Je to nádherné náměstí ve středu města s obdélníkovým tvarem, které je obklopeno obytnými budovami s balkóny v renesančním stylu.

Zatoulat se zde můžete do starých a tradičních obchodů i kaváren, které jsou schovány v průčelích. Plaza Mayor je hlavní turistickou atrakcí, kterou si nenechají ujít tisíce turistů ročně.

Budova, kterou určitě v Madridu nepřehlédnete, je bývalý královský palác. Palacio Real dnes slouží jako turistická atrakce. Většinu z nejdůležitějších místností je možné navštívit. Kromě delikátní příležitosti nahlédnout do královského zákulisí nadchne převážně barokní architektura paláce.

Madrid je také hlavním světovým městem býčích zápasů (Corrida), jejichž sezóna trvá půl roku. Do místní arény se vejde 23 000 diváků. V hospodách ji sledují na obřích obrazovkách a nejlepší matadory tu zná každý malý kluk.

Kdo jednou zamířil do Madridu, musí obhlédnout sbírky snad nejslavnějšího muzea Prado. Museo del Prado se nachází se v budově navržené Juanem de Villanueva a je považováno za jednu z nejvýznamnějších uměleckých galerií na světě. Budova byla postavena v 18. stol. za vlády Karla III, který si dal za úkol vytvořit ve městě velkolepou památku.

Najdete zde mistrovská díla od umělců, jako jsou Velázquez, Goya, El Greco, de Zurbarán, Ribera, Raphael, Botticelli, Fra Angelico, Rubense, Bosch, Van der Weyden, Poussin, Lorrain, Watteau, Rembrandt a mnoho dalších.

Milovníci umění by si určitě neměli nechat ujít ani Museo Thyssen-Bornemisza. Naleznete zde reprezentativní výběr od prvních vlámských prací až po současné umění. Více než 800 obrazů a soch, řezba, tapiserie a dalších předmětů.

Do třetice lze doporučit Musea Nacional Centro de Arte Reina Sofía. Kulturní středisko, které obsahuje stálé sbírky současného španělského umění a nabízí i krátkodobé výstavy zahrnující různorodé umění - malířství, sochařství, fotografie, filmy aj.

Zahrady a parky v Madridu

Madrid jsou i parky a zahrady. Určitě navštivte oázu v srdci města Jardin Botanico. Vstup do botanické zahrady je hned vedle muzea Prado. Tyto zahrady, které ukrývají asi 30 000 různých druhů stromů a rostlin z celého světa, byly založeny Karlem III. pro místní univerzitní fakultu. Každý strom a rostlina je označena štítkem s latinským názvem.

K procházce se přímo nabízí i jeden z velkých parků. Největším a podle mnohých i nejkrásnějším ze všech parků v Madridu je Parque del Retiro. Park má i svou tzv. "růžovou zahradu", v krásném zákoutí můžete strávit odpoledne i s malými dětmi. Ve středu parku se nacházejí dvě budovy známé jako Palacio de Velázquez a Palacio de Cristal, kde se velmi často konají výstavy umění.

Na pravém břehu řeky Manzanares, kousek od města, kam se dostanete metrem (stanice Lago nebo Batan) nebo lanovkou (z Paseo de Pintor Rosales) naleznete park Casa de Campo. Jeho rozloha je asi 4 000 akrů, takže tu nepotkáte tolik lidí jako v centrálních parcích. Na romantickou projížďku po umělém jezírku si můžete pronajmout lodičku. Najdete tu i Parque Zoológico nebo velký zábavní park, se nachází v jižní části.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x