Manchester se stal z průmyslového místa příjemným městem

17. květen 2011  Redakce MS   Města  4809 zobrazení  501 slov

Manchester patří mezi jedno z nejdůležitějších a nejnavštěvovanějších anglických měst. Turisté často zamíří do bývalých továren z dob Průmyslové revoluce.

Manchester je v současné době jedním z nejperspektivnějších měst ve Velké Británii. Charakter města se změnil. Z původně ospalého průmyslového města se stala kulturní a průmyslová metropole.

Reklama

Manchester se nachází v oblasti, která má kulovitý tvar, na severu ohraničená Peninským vřesovištěm a na jihu Cheshirskou nížinou. Centrum města je situováno na břehu řeky Irwell, nedaleko od soutoku řek Medlock a Irk. Řeka Mersey protéká jižním okrajem Manchesteru.

Větší část města, především jeho jižní část, se nachází na rovině, a nabízí tak z vysokých budov výhled na vřesoviště. Geografická charakteristika města měla významný vliv na jeho rozvoj. Jedná se především o podnebí, přístup k moři, dostupnost vodní energie a blízkost pobřeží.

Manchester má pověst města s vlhkým podnebím a deštivým počasím. Průměrný roční úhrn srážek je 809 mm, což znamená, že tato pověst není příliš zasloužená. Toto číslo je menší než roční úhrn srážek například pro Plymouth, Cardiff nebo Glasgow.

Manchester je město moderní architektury i proslulých barů, vyhlášené klubové scény a samozřejmě fotbalu.

Svou roli hraje stejně tak strategická poloha města ležícího na polovině cesty mezi jižní Anglií a Skotskem. Několik desítek mil od Liverpoolu. Manchester má mezinárodní letiště s přímým spojením do většiny evropských měst.

Velkou výhodou Manchesteru ve srovnání s věčným rivalem - Londýnem, je menší velikost, snadnější orientace, podstatně menší konkurence na pracovním trhu a v neposlední řadě jsou to životní náklady. Tedy ceny za dopravu, ubytování, služby nebo zábavu.

V tomto městě je doopravdy menší konkurence pracovního trhu, takže není vyloučeno, že z "přeplněného" Londýna bude novým cílem právě Manchester.

Ten je v současné době centrem umění, mediálního průmyslu, vysokoškolského vzdělání a obchodu. Samotné město má asi 437 tisíc obyvatel a oblast Velkého Manchesteru (zahrnuje mimo jiné vlastní Manchester, Trafford, Tameside, Salford, Wigan, Bolton, Bury, Oldham, Rochdale a Stockport) asi 2,240 mil obyvatel.

Centrum města, které je na seznamu památek chráněných UNESCO, je pozoruhodné pro svou polohu poblíž sítě kanálů a mlýnů, které zaznamenaly největší rozvoj v období Průmyslové revoluce v 19. století.

Je také známý ve sportovním světě především fotbalovými kluby Manchester United a Manchester City, kriketovým klub Lancashire County Cricket Club.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x