Milán (Milano) kloubí historii Itálie se srdcem obchodu Evropy
4. červenec 2011 MediaShow.cz Pešout Města 3985 zobrazení 485 slovMilán (Milano) je metropole módy či obchodu a opery. Okouzluje prostředím severní Itálie skloubené s památkami a moderními budovami.
Milán (Milano) je druhé největší italské město, hlavní město oblasti Lombardie. Metropole má 1,3 milionu obyvatel, s okolní aglomerací až 4 miliony. Nachází se v nížině v západní části Lombardie a protékají jím jenom malé řeky Lambro, Olona, Seveso - ovšem většinou pod zemí. Na severu od města jsou už Alpy.
Milán je městem módy, opery, bank a obchodů. Město je proslaveno fotbalovým klubem AC Milan a operou La Scala. Do Milána se jezdí i za památkami.
Miláno je samozřejmě i moderní metropole s výškovými budovami. Vzhledem k tomu, že zde mají své sídlo firmy jako Pirelli či Alfa Romeo a další velké banky, tomu odpovídají i administrativní budovy.
Město má i veletržní areál FieraMilano a blízko metropole je i závodní okruh Monza. Metropole je rovněž významný železniční a dálniční uzel, má dvě mezinárodní letiště. Město má nejdelší podzemní dráhu v Itálii, a jednu z nejdelších v Evropě, která měří více než 84 km.
Milán patří mezi nejbohatší a nejrozvinutější města Evropy. Spolu s Hamburgem, Londýnem a Paříži tvoři ekonomickou špičku Evropské unie. Ve měste se nachází i burza Mibtel.
Památky v Miláně
Dóm je svými rozměry třetí největší na světě a může pojmout až 40 tisíc lidí. Uvnitř je bohatá výzdoba, zejména renesanční a barokní. Divadlo La Scala má dnes přes 2 800 míst a je jednou z nejslavnějších operních scén.
V Miláně lze navštívit i renesanční hrad rodiny Sforzů, dále románskou baziliku svatého Ambrože a antickou baziliku svatého Vavřince.
Slavná je i Biblioteca Ambrosiana, založená milánským arcibiskupem Fredericem Borromeo jako první veřejná knihovna na evropské pevnině, s velkými sbírkami rukopisů a kreseb. Zejména jedinečnou sbírkou kreseb Leonarda da Vinciho a jeho deníků.
Turisty je vyhledávaný i kostel Santa Maria delle Grazie s Leonardovou freskou Poslední večeře (1405-1498).
Galerie Viktora Emanuela II je zastřešená pasáž složená ze dvou na sebe kolmých arkád se skleněnými stropy, které v místě svého křížení vytvřejí oktagonální prostranství se skleněnou kupolí.
Hlavním vstupem je monumentální oblouk z Piazza del Duomo (Náměstí Dómu). Stavba byla navržena italským architektem Giuseppem Mengonim v roce 1861 a postavena během let 1865 až 1877 a to jako luxusní nákupní centrum. Tomu je tak dodnes.
Reklama