Moskva je městem rozdílů s unikátním Kremlem

31. červenec 2011  MediaShow.cz Pešout  Města  3510 zobrazení  446 slov

Moskva je metropole Ruské federace s architekturou z carských a socialistických časů. Turisté míří především do Kremlu a na Rudé náměstí.

Moskva je hlavním městem a s 10 miliony obyvatel i největším centrem Ruska. Je symbolem julturního, duchovního i ekonomického bohatsví.

Reklama

Metropole je i městem kontrastů. Stejně jako celé Rusko, i hlavní město překypuje neuvěřitelnými rozdíly. Centrum města je plné chrámů, kláštěrů, aristokratických domů a širokých bulvárů. Naopak na okrajích aglomerace jsou obrovská panelová sídliště a mnoho nevzhledných šedivých socialistických staveb, dokonce i dřevěné domky.

Navíc současná moderní Moskva se chlubí budovami obchodních center a luxusních hotelů. Po širokých ulicích města se prohánějí zastaralé vozy ještě z dob sovětské éry, ale i nová drahá auta. Moskva je pyšná i na metro, podle kterého se stavělo to pražské.

Tak jak je rozdílná architektura metropole, liší se od sebe i lidé. V kontrastu jsou ženy v modelech podle nejnovější módy, neboť Moskva je centrem luxusu. Naopak v ulicích je obvyklé potkávat staré babičky v sukních a šátcích.

Moskva se nachází v kopcovité krajině mezi řekami Volha a Oka. Městem protéká řeka Moskva, která tvoří na území města meandry.

Památky v Moskvě

Historické centrum Moskvy je staré několik stovek let. V jeho středu se rozkládá trojúhelníkový Kreml a Rudé náměstí, společně jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kreml je magnetem turistů. Má celkem 20 věží a celý komplex budov a chrámů je postaven z červených cihel. Kreml představuje nejimpozantnější soubor nejrůznějších architektonických forem.

V minulosti byl Kreml sídlem ruských knížat, carů a později sídlem sovětské vlády. Nyní zde sídlí prezident Ruské federace.

Mezi nejznámější kostely a paláce patří chrám Nanebevzetí Panny Marie se slavnými freskami, chrám Zvěstování, chrám sv. Archanděla Michaela a Velký kremelský palác.

Rudé náměstí je ze tří stran charakterizováno symboly – chrámem Vasila Blaženého, mauzoleem V.I.Lenina a obchodním domem GUM, který byl zařazen mezi 10 nejluxusnějších obchodních domů světa.

Na náměstí se dále nachází Pomník Mininovi a Požarskému, Spasská věž, Státní historické muzeum a Iverská brána.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil