New York je vstupní branou do Spojených států amerických

14. leden 2012  MediaShow.cz Pešout  Města  3818 zobrazení  788 slov

New York je nejvyznamnější město USA. Má asi 5600 mrakodrapů nebo nejrozsáhlejší síť metra amnoho dalších nej.

New York je nejlidnatější město Spojených států amerických. Metropolitní oblast patří mezi nejlidnatější na světě. Ročně ho navštíví asi 40 milionů turistů.

Reklama

New York byl v roce 1625 založen Nizozemci a od roku 1790 je největším městem USA. Metropole je charakteristická mrakodrapy, které jsou zejména na Manhattanu. Jejich počet je závratný, asi 5600 mrakodrapů.

New York tvoří pět čtvrtí, ve kterých dohromady žije zhruba 8,2 milionu obyvatel: The Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens a Staten Island.

Turistika v New Yorku

Metropole se pyšní mnoha turistickými atrakcemi. Nejpopulárnější jsou Empire State Building, Ellis Island, divadla na Broadwayi, muzea jako Metropolitan Museum of Art a další místa jako Central Park, Washington Square Park, Rockefeller Center, Times Square, Bronx Zoo, New York Botanical Garden, luxusní obchody na 5. a Madison Avenue.

Doprava v New Yorku

Vzhledem k tomu, že až 70 procent obyvatel New Yorku nevlastní automobil, páteřní síť hromadné dopravy zajišťuje metro. To je největším systémem metra na světě co do počtu stanic, kterých je 468. Ročně metro přepraví 1,5 miliardy cestujících, což je třetí největší počet na světě. Newyorské metro je unikátní tím, že většina linek je v provozu 24 hodin denně.

Ve městě je provozováno asi 12 000 žlutých taxíků. Roosevelt Island je s Manhattanem spojen lanovkou a Manhattan je s dalšími místy uvnitř i mimo hranice města spojen trajekty..

New York má největší flotilu autobusů ve Spojených státech. Železniční síť spojující předměstské oblasti ve státech New York, New Jersey a Connecticut má více než 250 stanic a 20 linek. V metropoli se nachází dvě nejrušnější železniční stanice Spojených států, Grand Central Terminal a Pennsylvania Station.

V oblasti fungují tři velká letiště: John F. Kennedy International, Newark Liberty International a LaGuardia.

Městské části New Yorku

The Bronx má 1,373 mil. obyvatel a je nejsevernějším newyorským obvodem. Kromě malé části Manhattanu známé jako Marble Hill je Bronx jedinou částí New Yorku, která se nachází na americké pevnině. V Bronxu sídlí Bronx Zoo, největší metropolitní zoo ve Spojených státech s rozlohou 107,2 ha a s více než 6 000 zvířaty.

Brooklyn má 2,528 mil. obyvatel. Do roku 1898 byl Brooklyn samostatným městem. V současnosti je pro něj charakteristická velká kulturní, sociální a etnická diverzita, nezávislá umělecká scéna, mnoho specifických čtvrtí. Je to také jediná městská část s výjimkou Manhattanu, která má své obchodní centrum. K Brooklynu náleží dlouhá pláž.

Manhattan má 1,620 mil. obyvatel, je to nejhustěji osídlená městská část, nachází se zde většina mrakodrapů a také Central Park. Manhattan je finančním centrem nejen města, ale i celého světa. Sídlí zde mnoho významných společností a také New York Stock Exchange. Na Manhattanu se nachází také sídlo OSN, několik univerzit, galerií, muzeí, divadla na Broadwayi, Greenwich Village a Madison Square Garden. Manhattan se neoficiálně dělí na dolní, střední a horní část. Horní Manhattan je pak dělen Central Parkem na Upper East Side a Upper West Side. Nad parkem se rozkládá Harlem.

Queens má 2,270 mil. obyvatel a je to nejrozlehlejší a etnicky nejdiverzifikovanější okres v USA a díky rostoucí populaci by se mohl stát nejlidnatější newyorskou městskou částí. Původně se zde nalézalo několik malých měst a vesnic založených Nizozemci, dnes zde žije především střední třída. Nachází se zde Shea Stadium, domovský stadion New York Mets a každoročně se zde koná U.S. Open. V Queensu se nacházejí také dvě největší newyorská letiště, LaGuardia a JFK.

Staten Island má 481 tisíc obyvatel. Má nejvýraznější suburbánní charakter ze všech městských částí. S Brooklynem jej spojuje Verrazano-Narrows Bridge a s Manhattanem Staten Island Ferry, což je současně i jedna z nejpopulárnějších atrakcí ve městě, neboť nabízí skvělý výhled na Sochu svobody, Ellis Island a dolní Manhattan. Na Staten Islandu se nachází parky o rozloze 25 km2 s 56 km turistických stezek a jeden z posledních nedotčených lesů ve městě.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil