Oslo přitahuje čistotou a klidnou atmosférou

21. červenec 2011  MediaShow.cz Pešout  Města  3273 zobrazení  454 slov

Oslo je poklidné norské hlavní město s blízkostí do přírody. Turisté si pochvalují čistotu a téměř žádnou kriminalitu.

Oslo je hlavní město Norska. Historie metropole sahá do doby Vikingů. Bouřlivý rozvoj v moderní město začal ale až v závěru 19. století. Tehdy totiž převzalo roli nejdůležitějšího norského města od Bergenu.

Reklama

Rozhloha města je poměrně velká, řadí se mezi nejrozsáhlejší hlavní města Evropy. Avšak počet obyvatel není závratný, přestože se zvyšuje rychlým tempem. Z 890 tisíc lidí tvoří až 25 procent imigrantů, a to zejména z Pákistanu, Somálska, Srí Lanky, Iráku a Turecka, v poslední době i Polska.

Lidé se sem stahují kdíky liberální přistěhovalecké politice státu a otevřenému pracovnímu trhu. Vedení Osla předpokládá, že v roce 2020 překročí počet obyvatel města 1 milion.

Oslo má jeden z nejvýznamnějších norských námořních přístavů a je i důležitým železničním a silničním uzlem. K mezinárodnímu letišti Gardermoen na sever od Osla vede moderní železniční rychlodráha Flytoge.

V roce 1952 se v Oslu konaly zimní olympijské hry a každoročně se tu pořádají skoky na lyžích a běžecké závody v oblasti Holmenkollen.

Přestože architektonicky Oslo nepatří k přitažlivým městům, lze si město zoblíbit kvůli jiným důvodům. Pověstná je čistota, poklidné centrum, hezké domy, přístav a nízká kriminalita. Z města je blízko k přírodě a sportu. atraktivní jsou muzea a parky.

Oslo, jako i jiná velká evropská města, má stále poměrně zřetelnou hranici mezi svou východní a západní částí. Částečně tyto dvě oblasti rozděluje řeka Akerselva.

Západní části Osla je významná sídlem krále, je zde Univerzita a chodí se sem na nákupy. Nachází se v této oblasti luxusnější obchody a hlavní nákupní třída.

Ve východní části lze vidět stopy kultury imigrantů, jako jsou různorodější kuchyně, obchody s exotickými potravinami, obchody s muslimským oblečením). Ovšem to sebou nese i negativní jevy, jako více chudoby.

Turisté většinou míří k památkám, jako je Královský palác, hrad a pevnost Akershus, Stortinget – budova norského parlamentu a k televizní věži s přilehlým lyžařským areálem Tryvannstårnet.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil