Salcburk (Salzburg) v solné komoře fascinuje hudební historií

19. prosinec 2010  MediaShow.cz Pešout  Města  3400 zobrazení  613 slov

Salcburk je spjat s Wolfgangem Amadeem Mozartem. Turisticky atraktivní historické rakouské město se 150 tisíci obyvateli láká především památkami v krásné horské přírodě.

Salzburg se rozkládá v Salcburské pánvi a leží na obou březích řeky Salzach v Rakousku.

Reklama

Řeka Salzach protéká městem a formuje nezastavěné městské kopce, čímž ze Salcburku dělá jedno z nejzelenějších velkoměst Evropy. K městským kopcům patří Kapucínská hora, Mnišská hora, Mezní hora a Festungsberg, na němž spolu s Tvrzí trůní největší zcela zachovalý středověký hrad v Evropě.

Na jihozápadě města se nachází pověstmi opředená, 1 853 m n.m. vysoký Unterberg, na jihovýchodě je rozmach města omezen 1 288 m n.m. vysokou horou Gaisberg. Směrem na východ není daleko do kraje Salzkammergut ve středu s pohořím Salzkammergutberge.

Směrem na sever se otevírá Salzburská pánev, a lužní lesy podél řeky Salzach navazují na území města stejně jako nízká pahorkatina Flachgau, zejména Plainberg nebo hora Kalvárie Kalvarienberg se svou poutní bazilikou Maria Plain, z níž je dobrý výhled na celý Salzburg.

Na severozápadě hraničí území města přímo s Bavorskem, řeka Saalach tvoří hranici se sousedním městem Freilassing.

Díky své zeměpisné poloze je Salzburg dopravně i hospodářsky propojen s bavorskými kraji Berchtesgadensko a Traunstein. Tudy vede nejvýhodnější dopravní spojení k městům a obcím kraje Pinzgau přes tzv. Německý kout (Salzburg - Bad Reichenhall - Lofer).

Památky Salcburku

Co se týče pamětihodností, celé Staré město bylo 5. prosince 1996 zařazeno organizací UNESCO na seznam Světového kulturního dědictví a je jedinečné ve své celistvosti.

Klášter svatého Petra (Stift Sankt Peter) návštěníky vrací zpět do dob prvního biskupa Ruperta. Na místě prvního opatství, které vzniklo okolo r. 1000, byl roku 1147 vysvěcen dnešní klášterní kostel.

Františkánský kostel (Franziskanerkirche) byl vybudován v polovině 8. stol. a k hlavní kostelní lodi v románském slohu byl přistaven gotický ozvučný kúr a věnec barokních kaplí.

Salzburge Dom (Salcburský dóm), na jehož místě původně vznikla roku 774 románská bazilika, byl naposledy v roce 1611 nově postaven a tím bylo přineseno baroko severně od Alp.

V Obilné uličce, jež hrála už dříve důležitou roli pro obchod, stojí rodný dům W.A. Mozarta. Je tu i zámek Leopoldskron.

Salcburský chrám je nejznámější sakrální stavba města. Nádherná fasáda a mohutná kupole prozrazují typické znaky raného baroka.

Se současnou architekturou to kvůli přísné ochraně historického jádra a komplexů budov a někdejší konzervativní salcburské mentalitě vypadá poněkud skromněji, přesto však vznikají v posledních letech na městských okrajích některá zajímavá moderní architektonická díla.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil