Šibenik je považován za srdce Jadranu

20. duben 2011  Redakce MS   Města  3597 zobrazení  520 slov

Šibenik je nejstarším městem na Jaderském pobřeží ležící na královně řek Krka. Pochlubit se může historickými památkami a kulturním vyžitím.

Šibenik jako chorvatské město v oblasti severní Dalmácie nabízí odpočinek i nové poznávání. Je častým cílem turistů. Je to zajímavá destinace a nenáročný návštěvník může být okouzlen.

Reklama

Starobylé přístavní město Šibenik se nachází na středním díle chorvatského pobřeží Jadranu, v malebném zálivu do kterého vtéká řeka Krka, jedna od nejkrásnějších krasových řek Chorvatska. Město je častým cílem návštěvníků, který zde najdou starobylé uličky, kavárny, přístav a tři pevnosti, které obklopují město.

Šibenský záliv, dlouhý 10 km a široký 300 - 1200 m, vychází se na otevřené moře a ostrovní oblast přes úzký křivolaký kanál. Na tomto prostoru žije většina obyvatel okresu. Dnes je Šibenik administrativní, politické, hospodářské a společensko - kulturní středisko Šibensko - kninského okresu.

Šibenik je důležitý dopravní uzel, silniční křižovatka, železniční přípoj na trať Záhřeb - Knin - Split, přístaviště pro trajekty na blízké ostrovy. Má chráněnou polohu a vysoký počet dnů slunečního svitu.

Město bylo těžce poškozeno při agresi krajinských Srbů v letech 1991 a 1992. Škody byly již odstraněny.

S otevřeným mořem je Šibenik spojen úzkým a hlubokým průlivem sv. Antonín (Kanal sveti Ante), kde střežila přístup do města pevnost sv. Mikuláše (tvrdjava sveti Nikola) na ostrůvku Ljuljevac.

Turistické památky

Ze středověku si Šibenik přinesl hustou a nepravidelnou síť schodišť a ulic, ale také katedrálu sv. Jakuba (Dom Sveti Jakov). Katedrála se stavěla téměř 130 let od roku 1431. Gotická stavba se znaky renesančního stylu na kopuli vznikla na základech původní románské stavby.

Naproti katedrále stojí renesanční stará radnice s kavárnou v přízemí a zasklenou lodžií pocházející ze 16. stol. Vedle katedrály na nábřeží pak leží další církevní stavba, Biskupský palác z pol. 15. stol., a dále pak Mořská brána.

Poslední význačnou stavbou v centru města je knížecí palác (v minulosti sídlo benátského místodržícího), ve kterém je nyní městské muzeum. Ve městě jsou ještě další stavby, které je možno navštívit - např. kostel sv. Františka či pevnost sv. Mikuláše, která je u průplavu sv. Antonína.

Daleko větší pozornost však vzbuzují tři pevnosti nad městem - pevnost sv. Jana (původně Tanija - 126 m), Šubicevac (zvaná forte Barone - 86 m) a nakonec pevnost sv. Anny. Poslední z nich poskytuje pěkný pohled na město.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil