Sofie je zajímavá mnoha historickými styly architektury

3. červen 2011  MediaShow.cz Pešout  Města  3592 zobrazení  453 slov

Sofie jako hlavní město Bulharska zaujímá mezi turisty nejvýznamnější cíl za poznáním. Mísí se v ní památky byzantského či římského stylu s komunistickou minulostí.

Sofie (bulharsky Cофия) je hlavní město Bulharska. Nachází se na úpatí pohoří Vitoša na západě země. Metropole s 1,4 miliony obyvatel je umístěna skoro v centru Balkánu. Na okraji města protéká řeka Iskăr.

Reklama

Město má pohnutou historii a kdysi v něm žily různé národy. Nejprve to byly Keltové, dále Makedonci a potom Římané. Ale Bulharská říše podlehla podlehla Byzancii, která se na utváření charakteru města rovněž hodně podílela. Stejně tak jako Turci. Proto se v Sofii nachází mnoho památek římského, byzantského a tureckého původu.

Na současné Sofii je zajímavá i městská doprava. Vyzdvihnout lze především metro. To je v provozu od roku 1998, v současnosti je v provozu 14 stanic. Počítá se ale s dobudováním sítě, která má mít celkem 45 stanic. Metro se stavělo dlouhých dvacet let kvůli archeologickým nálezům i nedostatku peněz.

Přestože Sofie není pro turisty příliš vyhledávanou destinací, služby se mění k lepšímu. Ve východní části města leži mezinárodní letiště s novým terminálem otevřeným v roce 2006.

Památky v Sofii

Zajímavá je v Sofii architektura. Centrum metropole je vystavěno v novobarokním, novorokokovém, novorenesančním a neoklasicistním stylu. Dokonce mnoho budov ovlivnila i vídeňská secese. Budovy v těchto stylech byly postavena ale až po osvobození města od Turků.

Turisté často navštěvují katedrály a kostely, kterých je ve městě poměrně hodně. Významnou je zejména katedrála sv. Alexandra Něvského, postavená jako výraz vděku ruskému carovi Alexandrovi II. . Díky němu Bulharsko získalo v roce 1878 nezávislost.

Zajímavý je i byzantský cihlový kostel svaté Sofie ze 4. století, který dal městu jméno. Nachází se v parku blízko katedrály. Kostelík svatého Jiří ze 4. století je zase cenný freskami uprostřed římského fóra v samém centru Sofie.

Dále je významný ruský kostel svatého Nikolaje Divotvorce a mešita Banja Baši ze 16. století. Jeden z mála pozůstatků turecké vlády.

Za historií se chodí také do Archeologického muzea v centru města se starověkými a byzantskými památkami. V bývalém carském paláci je v současnosti Národní galerie a Etnografické muzeum.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil