Split na Jadranu je centrem Makarské riviéry
15. březen 2011 Redakce MS Města 3796 zobrazení 478 slovSplit je druhá největší chorvatská metropole a významný přístav s centrem chráněným UNESCO. Diokleciánův palác je skutečně svou velikostí a historickou hodnotou světovým dědictvím.
Split bylo ještě před deseti lety hodně zchátralé a působilo chudě. Válečné jizvy byly patrné na každém kroku. Rozstřílené domy, rozbité silnice nebo propadlé mosty - běžný pohled. V ulicích staré ikarusy, lidé unavení, naštvaní a zdecimovaní.
To se změnilo a i díky turistice město získalo peníze. Ustálil se kurs kuny na přijatelné výši a tehdy nesmyslně "tvrdá měna" odráží jakž takž ekonomickou realitu země.
Přestože turisty je Split spíše považován za tranzitní město a svoji dovolenou u moře raději tráví v měnších městěčkách a jiných lokalitách Dalmácie, metropole se snaží přitáhnout i "vlastní" dovolenkáře.
K turistickému koloritu Splitu tak patří nábřežní promenády obepínající Gradský záliv (Gradska luka). Je tu mnoho restaurací, venkovních zahrádek, nezbytných palem - prostě typické prostředí mořského letoviska.
Split má jednu hlavní, avšak rozsáhlou historickou památku. Tou je Diokleciánův palác, jehož hradby určují střed města.
Diokleciánův palác a ostatní památky
Diokleciánův palác byl vybudován ve 4. století. V jeho zdech dosud žije na 3 tisíce lidí. Přesto však je a zůstane historickou skutečností, že se toto město doslova zrodilo z římského císařského paláce.
V současnosti je částečně v troskách, zmrzačený početnými přestavbami a přístavbami. I přesto zůstává tento palác nejvýznamnější antickou památku na území Chorvatska a jedna z nejcennějších římských architektur na světě.
Split však není jen Deokleciánův palác, i když je to bezesporu největší historická atrakce pro turisty. Tohle město má dost úzkých křivolakých uliček, které mají své kouzlo. Lze se třeba jít podívat i k bývalému Jupiterovu chrámu, který byl v 8.století přeměněn na baptisterium sv. Jana Křtitele (Sveti Ivan Krstitelj).
Na cardu, dnešní Diokleciánově ulici, si můžeme prohlédnout palác Ivellio s pozdně gotickým portálem a renesančním nádvořím. Kousek vedle stojí palác Papaličů, nejkrásnější gotický palác ve městě. V dnešní Krešimirově ulici, někdejší decumanus, je plno obchodů. Jsou plné dychtivými nakupujícími turisty a proto je tu "rušný život". Stojí zde i krásný barokní palác Cindro ze 17. století.
Reklama