Stockholm je považován za švédské Benátky severu

7. květen 2011  Redakce MS   Města  5596 zobrazení  521 slov

Stockholm je moderní dynamická metropole s královskou historií a mnoha muzei. Turisté ve městě pocítí klid a pohodu s procházkami na pobřeží Baltského moře.

Stockholm je hlavním a také největším městem Švédska. Nachází se na východním pobřeží mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem. Pro severskou zemi je důležitým obchodním a průmyslovým centrem, kde žije přes 829 tisíc obyvatel. Ve Stockholmu sídlí švédská vláda a parlament, a samozřejmě i královská rodina.

Reklama

Stockholm je důležitým přístavem pro Skandinávii. Co se týče dopravy po městě, převládají cyklisté. Metropole je prakticky na rovině. Cyklistické stezky vedou téměř všude a kdekoliv si lze vypůjčit kolo.

Většina měst má nějaké přízvisko. O Stockholmu se třeba říká, že jsou to Benátky severu. Narozdíl od těch opravdových italských musí turista počítat v létě s jevem, kdy den má osmnáct hodin a noc je krátká. Při nich slunce téměř nezapadne za obzor. naopak v zimě je nutné počítat s krátkými dny a se studeným počasím.

Stockholm nabízí i historické památky, hned dvě z nich jsou zapsány na seznamu UNESCO. Tou první je dřevěný hřbitov Skogskyrkogården. Ten byl navržen tak, že odráží všechny stavební styly od románského po funkcionalistický.

Druhou z městských památek palác Drottningholm, v překladu Královnin ostrov. Je to sídlo švédské královské rodiny, a v současnosti i turistická atrakce. V areálu Drottningholm se nachází samotný palác, divadlo, anglický park, barokní zahrada, kostel a čínský pavilon.

Trochu historie: Palác v 16. století nechal postavit Jan III Švédský s manželkou Katarinou Jagellonskou. Ovšem palác vyhořel, avšak byl následně znovu vystavěn. Jeho dlouholetou funkcí bylo sídlo švédských králů a královen.

Současná královská rodina bydlí ve Stockholmském paláci. Je to barokní budova, která stojí na místě sedm set let staré pevnosti u jezera Mälaren.

Historické centrum Stockholmu se nachází ve čtvrti Gamla Stan, tedy ve starém městě. V průběhu let se i ve Stockholmu začal projevovat vliv kontinentální Evropy, zejména Berlína a Vídně.

Mnoho budov z 19. století je inspirováno právě těmito městy a jejich architekturou. Turista to může spatřit například na budově Královské opery. Tvář Stockholmu ovlivnila i moderní architektura. Zejména Art Nouveau, což je funkcionalismus a následně modernismus. V tomto stylu byla postavena Městská knihovna či Městské divadlo.

Ve Stockholmu se nachází i velké množství muzeí, konkrétně přes sedmdesát. Jedno z největších je Národní muzeum s obrovskou sbírkou obrazů a uměleckých předmětů od světových umělců.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x