Tallinn je historické město s mnoha památkami

25. září 2011  MediaShow.cz Pešout  Města  4187 zobrazení  429 slov

Tallinn jako hlavní město Estonska se může pochlubit historickým centrem patřící mezi nejnavštěvovanější v Evropě. Metropole je i pobalstkým přístavem.

Tallinn je estonským hlavním městem a přístavem na jižním pobřeží Finského zálivu, který je součástí Baltského moře. Hlavním turistickým cílem je Staré Město s hradním vrchem Toompea. V roce 1997 bylo zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Reklama

Tallinn je označován jako klenot Pobaltí. Je to moderní metropole s historickým centrem, které nabízí mnoho historických památek. Ty evokují atmosféru středověku, a to nejen díky četnými obchody s typickými řemeslnými výrobky.

Návštěvník Tallinnu je překvapen tím, že nad úzkými uličkami starého města se zvedá zdaleka viditelný vrch s dómem. Podle pověsti jde o Kalevovu mohylu, bájné postavy estonských lidových vyprávění a písní a prvního vládce Estonska. K nejznámějším památkám patří gotická katedrála Nejsvatější Panny Marie, kostel sv. Mikuláše ze 13. století s mohutnou věží, kostel sv. Michala přeměněný na pravoslavný kostel a kostel sv. Ducha z pozdně gotickým dřevěným oltářem.

Historicky a architektonicky nejcennější částí Tallinnu je Staré město (Vanalinn). Jedná se o zachovalé středověké hanzovní město. Přibližně dvě třetiny budov si zachovaly svůj vzhled, který byl tvořen v období ve 13. až 17. století. Dochována je rovněž více než polovina městského opevnění s věžemi a branami.

V sousedství Starého Města se nachází několik architektonicky cenných staveb hlavně z doby národního rozmachu od začátku 20. století do druhé světové války. A to modernistická budova Akademického divadla (Akadeemiline Draamateater), monumentální stavba hudebního divadla a koncertní síně Estonia, dále neogotická cihlová budova původně Rytířské záložny (dnes Estonské národní banky), secesní budova původně Vzájemné záložny (dnes Kreditní banky) a na Náměstí svobody (Vabaduseväljak) funkcionalistická budova Domu umění (Kunstihoone).

Tallinn má i městskou hromadnou dopravu. Tu zajišťují čtyři tramvajové, osm trolejbusových a několik desítek autobusových linek. Město má mezinárodní železniční spojení zajišťované dopravcem pouze s Moskvou. Železniční spojení do ruského Petrohradu a do lotyšské Rigy bylo přerušeno.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x