Trident (Trento) - Jihotyrolské město pod Monte Bondone

15. duben 2007  Redakce MS   Města  8122 zobrazení  914 slov

Autonomní oblast Trentino-Alto Adige v severní Itálii vznikla z provincie Trident a Bolzano, které se kryjí s německou jazykovou oblastí Jižního Tyrolska. Hlavním městem alpského regionu je právě Trident (Trento), ležící v širokém údolí řeky Adiže. Město je semknuto horskými velikány a je výchozím bodem do lyžařského střediska na Monte Bondone.

Mezi lety 1545-1563 začalo mohutné protireformační hnutí v rámci Tridentského koncilu. Od 1814 do 1918 patřil Trident (Trento) Rakousku-Uhersku, od mírové dohody v Saint-Germain v roce 1919 připadl Itálii. Roku 1948 (Dohoda Grauber-De Gasperi) vznikla z provincie Trident (Trento) a provincie Bolzano (Bozen), které se kryjí s německou jazykovou oblastí Jižního Tyrolska, autonomní oblast Tridentsko-Horní Adiže (Trentino-Alte Adige).

Reklama

Do Tridentu (Trento) z Česka je nejlépe se dostat autem. Z Prahy lze cestovat dvěma směry. Třeba po E55 do Českých Budějovic a rakouského Lince (Linz), pak pokračovat po dálnici na Salcburk (Salzburg) a krátce přes Bavorsko zpět do Kufsteinu a na Innsbruck (možné je i ze Salcburku (Salzburg) jet na Villach). Odtud pak přes Brennerský průsmyk do Brixenu (Bressanone) a Bolzana (Bozen).

Nebo zvolit cestu přes Německo do Mnichova (Muenchen) a přes Garmisch-Partenkirchen (Ga-Pa) do Innsbrucku. Z Brna či slovenské Bratislavy lze zvolit cestu přes Vídeň (Wien) na Štýrský Hradec (Graz), Klagenfurt a Villach. V Itálii nás dálnice povede na Udine do Padovské nížiny. Prakticky se dostaneme až k Jadranu. Držíme se dálnice A4 a míjíme Benátky (Venézia), Pádovu, Vicenzu a Veronu, kde sjedeme na dálnici A22 a podél jezera Lago di Garda (Benaco) se vracíme zpět do Alp na Trident (Trento).

Trident (Trento) je hezké město s četnými věžemi a paláci, částečně s freskovou výzdobou na průčelích, má už italský ráz. Prohlídku města je nejlépe začít na náměstí Piazza del Duomo s pěknou Neptunovou fontánou. Stojí zde řada zajímavých staveb: Palazzo Pretorio, dva historické domy Case Cazuffi, s freskami od Fogolina (16.-17. století), především však velkolepý chrám, vystavěný ve 12. až 13. století v románsko-lombardském stylu. Uvnitř je fresková výzdoba, v pravé kapli velký krucifix, před nímž byly vyhlášeny dekrety koncilu. Severozápadně od chrámu stojí kostel Santa Maria Maggiore, renesanční stavba.

Z chrámového náměstí se dostaneme severním směrem na širokou Via Belenzani, nejkrásnější ulici města, lemovanou vznešenými paláci se zbytky fresek na průčelích. Na jejím severním konci stojí po pravé straně Palazzo Municipale a naproti Casa Geremia. Z této třídy se dostaneme na další - Via Menci. Rovněž s četnými paláci a pěkným barokním kostelem San Francesco Saverio. Více k severu je před nádražní budovou park Giardino Pubblico, ve kterém stojí pomník Danteho z roku 1896 a pomník Aloisa Negrelliho, průkopníka stavby Suezského průplavu. Na západní straně parku je pak románský kostel San Lorenzo.

Na severním okraji Tridentu (Trento) se zvedá Castello del Buonconsiglio, bývalá biskubská rezidence, později kasárna a dnes muzeum. Určitě se sem podívejte. Čekají tu na vás mohutná rotunda a nádherná renesanční stavba s arkádovými nádvořími a freskami. V pevnosti je dále umístěno muzeum, ve kterém jsou uloženy archeologické a etnografické sbírky nebo slohový nábytek. Je tu i muzeum s historickými dokumenty, především připomínající iredentisty (bojovníky za připojení Trentina k Itálii) Cesara Battistiho, Chiesu a Filziho, které Rakušané 1916 popravili pro velezradu.

Z Tridentu (Trento) je samozřejmě podniknout několik zajímavých výletů. Třeba k Monte Bondone. Trasa vede zpočátku na severozápad silnicí do Rivy, potom doleva dolů a na jihozápad s mnoha zatáčkami přes vesnici Sardagna (571 m.n.m.). Sem vede i lanovka z města od nábřeží řeky Adiže. Pak se jede přes Candriai (1025 m.n.m.) k hotelové osadě Vaneze (1300 m.n.m.), rozložené na svahu Monte Bondone. Je to oblíbené středisko zimních sportů s mnoha sjezdovkami a sedačkovými lanovkami na severním svahu. Monte Bondone dosahuje nejvyšší výšky v Palone (2098 m.n.m).

Další výlet může být třeba na Paganellu. Trasa z Tridentu (Trento) vede na severozápad do Fai della Paganella (1030 m.n.m.). Potom vyjedeme ze Santelu sedačkovou lanovkou na Paganellu (2125 m.n.m). Z vrcholu je krásný výhled, zejména na nedaleký masív Brenta. Navštívit lze i město Rovereto, jižně od Tridentu (Trento). Zde stojí rotunda Sacrario di Castel Dante, kde je pochováno přes 20 000 obětí první světové války - Italové, Češi, Slováci a Rakušané.

Návštěvu Tridenta (Trento) je nejlépe zkombinovat s lyžováním v některém z blízkých zimních středisek nebo v rámci letní dovolené u jezera Lago di Garda. Je to normální město, které je spíše vstupní branou do Padovské nížiny, kde už se nachází světoznámá italská historická centra, která jsou větším turistickým magnetem.

Průvodce byl psán 16. ledna 2003


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x