Vadůz - centrum Lichtenštejnska

16. září 2007  Redakce MS   Města  8519 zobrazení  485 slov

Vadůz je hlavním městem malinkaté země Lichtenštejnsko, ležící na svazích předhůří Alp v údolí Alpského Rýna.

Vadůz, je hlavní město Lichtenštejnského knížectví, které bezprostředně sousedí se Švýcarskem, s kterým je úzce spojeno, a Rakouskem, ale významným sousedem je i nedaleké Německo.

Reklama

Nejvyšším bodem země je Grauspitz, 2599 m n. m.

Sám Vadůz leží na pravém břehu Rýna v nadmořské výšce 455 m, má rozlohu 17,3 km2 a čítá 5 129 obvatel (2003).

Symbolem Vaduzu je knížecí sídlo – zámek (dříve středověký hrad) postavený na skále nad městem.

Vaduz se připomíná k roku 1150. Stal se sídlem stejnojmenného hrabství založeného roku 1342. V roce 1499 byl vaduzský hrad dobyt a vypleněn Švýcary. Od počátku 18. století je v rukou rodu Lichtenštejnů. Roku 1719 bylo Lichtenštejnsko povýšeno na říšské knížectví s Vaduzem jako hlavním městem. Knížecí rodina zde však sídlí teprve od roku 1938 (do té doby žila převážně ve Vídni či na Moravě).

Město se vzhledem příliš neliší od jiných historických měst, která se nachází v údolích Rakouských a Švýcarských Alp. Pro toto město jsou typické úzké uličky a malebná náměstíčka, domy z bílého kamene. Veškerý život města je soustředěn na hlavní ulici, která půlkruhem obemyká skálu s hradem, nachází se zde městská radnice, banka, muzea i obchody. Téměř neustále se zde shlukují cizinci kupující si u stánků se suvenýry pohledy, alba, průvodce a další věci.

Vaduz je také centrem kultury Lichtenštejnska. Asi nejhodnotnější kulturní zařízení je obrazová galerie, která náleží knížecí rodině. Je v ní shromážděno kolem 1 000 pláten světoznámých malířů (patří k největším soukromým sbírkám na světě) - Rembrandta, van Dycka, Rubense, Brueghela a především Leonarda da Vinci. K místním zajímavostem patří i poštovní úřad a Poštovní muzeum založené v roce 1930. Ve vitrínách je zachycena historie filatelie lichtenštejnské i světové – od první poštovní známky až po poslední vydané emise. V Zemském muzeu je velká expozice archeologická, přírodovědná a národopisná. Zvláštní oddělení je věnováno řezbářství, numismatice a sbírce zbraní. V zemské knihovně jsou uloženy všechny knihy vydané v Lichtenštejnsku.

Vaduz je i průmyslovým centrem knížectví, převažuje zde průmysl textilní a strojírenský. Vzhledem k výhodným daňovým podmínkám v Lichtenštejnsku je také alespoň formálním) sídlem mnoha zahraničních firem.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x