Valencie (Valencia) - neznámé místo k navštívení: Město plné kontrastů v kraji pomerančů

15. duben 2007  Redakce MS   Města  9619 zobrazení  879 slov

Město plné kontrastů. V relativně malém centru najdete všechny historické památky pohromadě, projdete se úzkými uličkami, abyste pak mohli jít po širokých bulvárech a vidět novou severoamerickou architekturu.

Můžete zde jít i rovnou do podzemí, navštívit místní metro. Celkem jsou ve Valencii čtyři podzemní trasy, pátá se staví. Napravo od nádražního komplexu narazíte ihned na koridu. Kruhová vysoká stavba, nejlépe přiblížitelná ke koloseu, pravidelně hostí býčí zápasy konané v pravidelných termínech.

Reklama

Z tohoto místa je nejlepší se vydat přímo po jedné z uliček plné kaváren a obchodů k Radničnímu náměstí (Plaza del Pais Valencia). Je to skutečně živoucí centrum města, právě zde se všichni setkávají, popíjejí kávu, nakupuje se tu i prodává. Je to jako magnet - ať se člověk vydá kterýmkoliv směrem, zas a znovu se objeví u radnice. Samotná radniční budova je architektonickým skvostem a její útroby skrývají exponáty, mezi kterými je nejvýznamnější standarta (senyera) - kterou třímal Jaime I. Dobyvatel, když v roce 1238 osvobodil město od Arabů. Okolní městské paláce jsou ozdobené cimbuřími, sochami a kapličkami.

Dalšími historickými, velmi úzkými uličkami, které občas zapáchají a ve kterých se ztrácíte, si budete připadat jako v Itálii. Renesanční domy s okenicemi se dnes opravují a přestavují nebo skutečně brzo někomu spadnou na hlavu. Tak je tady vše staré... Na místě, kde dnes stojí katedrála (Catedral) stával dříve římský chrám bohyně Diany, později mešita, po znovudobytí El Cidem v roce 1095 křesťanský chrám.

Zajímavostí je, že před gotickým apoštolským portálem se každý čtvrtek shromažďuje o dvanácté hodině polední Vodní tribunál, jedno z nejstarobylejších zařízení oblasti. Sedm správců, reprezentantů těch pozemků, které jsou zavlažovány sedmi kanály řeky Turia, zde vynášejí rozsudky poté, co vyslechnou stížnosti sedláků. Všude v okolí je totiž akutní nedostatek vody na zavlažování úrody.

Hned vedle katedrály stojí další chrám Virgen de los Desamparados, Panny Marie Opuštěných, patronky města. Blízko jsou i gotické vojenské stavby Palacio de la Generalitat s dvěma věžemi Quart a Serrano. Další stavbou k shlédnutí je někdejší burza hedvábí, Ljotja. Centrální sál je obýván muzeem. Ústřední městská tržnice je modernistická budova z dvacátých let 20. století. Celkem je tu na 8000 metrech plochy umístěno asi 1300 stánků. Nejvíce je tu obchůdků s pečivem, ovocem, masem a sušenou šunkou. Místní specialita, pocházející z horského městečka Morella, ležící 160 km severně od levantské metropole.

Valencia má četné muzejní budovy, z kterých je vhodné vyzdvihnout Ústav moderního umění (IVAM), kde jsou vystavena díla španělské avantgardy. Ke kultuře města patří i sport. Zvláště nelze opomenout místní chrám, monumentální fotbalový stadion, jehož vysoké nezakryté tribuny z betonu a železa pojmou až 50000 diváků. Vždyť klub FC Valencia s netopýrem ve znaku (netopýr je symbolem města) je dvakrát vícemistrem prestižní Ligy mistrů a působili zde význační fotbalisté. Pokud budete chtít odpočívat ve stínu a nabrat nové síly, které vám ubere spalující žár slunce, tak zavítejte do městských parků. Budete se cítit jako v ráji. Okolo vás vysoké palmy, ibišky a další rozmanitá flóra. Navštívit můžete i místní botanickou a zoologickou zahradu.

Do Valencie je nejlépe se dopravit z Prahy letecky. Už jenom kvůli velké vzdálenosti. Z Prahy-Ruzyně jste v Barceloně přímou linkou za 2,5 hodiny a dále je nutné se dopravit zhruba do 400 km vzdálené Valencie přímo po dálnici A7 nebo vlakem. Pokud zvolíte mnohem levnější a častější formu dopravy - auto nebo autobus, tak cesta trvá z českého hlavního města kolem 26-28 hodin, za předpokladu plynulé jízdy s nutnými přestávkami na "jeden zátah". Pojedete v Česku po dálnici D5 přes Plzeň na Rozvadov a odtuď přes Německo na Norimberk (Nuerenberg), Heidelberg, Karlsruhe a Freiburg. Ve Francii přes Mulhouse, okolo Dijonu na Lyon k Montpellieru a Perpignanu. A ve Španělsku přes Barcelonu, Tarragonu a Castellón.

Na závěr vás chci upozornit na fakt, že Španělé dodržují svůj pověstný odpolední klid - siestu. Nezapomeňte na to! V době od 14. do 17. hodin se zavírají obchody, banky, kostely a veřejné budovy. Celé město se zklidní a doslova vylidní a to klidně v turistické sezóně. Tento jev vyvedl z míry nejen mě, jak jsem si všiml, tak i samotné obyvatele z Pyrenejského (Iberského) poloostrova ze Severu.

Průvodce byl psán 14. ledna 2002


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x