Vídeň (Wien) je historie z dob císařství i moderna s Pratrem

6. červen 2011  MediaShow.cz Pešout  Města  3916 zobrazení  432 slov

Vídeň (Wien) je významné kulturní a obchodní centrum Rakouska. Turisté ve středu města najdou mnoho památek rozličných historických architektonických stylů.

Vídeň (Wien) je hlavní město Rakouska, a protože země má spolkové čelnění, tak je město také samostatnou spolkovýou zemí. Charakteristické pro metropoli je široká řeka Dunaj a architektura z dob císařství. Rovněž pro mnohé může připomínat Prahu. Dnes je město významným ekonomickým centrem a sídlem mezinárodních institucí, má 1,7 milionu obyvatel.

Reklama

Historické centrum Vídně bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. V seznamu měst podle kvality života se opakovaně objevuje v první trojce.

Do Vídně jezdí mnoho turistů, a má co nabídnout. Mnoho památek se nachází v centru města, což vyhovuje turistům, kteří se rozhodli je prozkoumávat pěšky. Navíc je pro mnohé sympatické, že podstatnou část památek si lze prohlédnout za jeden den. Zároveň je příjemné, že nejvíce známých pamětihodností se nachází podél okružního bulváru Ringstrasse, obepínající centrum Vídně.

Památky Vídně

Mezi nejznámější vídeňské památky patří Zámek Schönbrunn, který je současně nejznámější v Rakousku. Býval císařskou letní rezidencí.

Sídlem Habsburků byl Hofburg. Ten pamatuje velké časy Rakouska-Uherska a skrývá sbírku korunovačních klenot. Pro Vídeň je charakteristický i Dóm Svatého Štěpána (Stephansdom), který leží v samém centru Vídně.

Vídeňská opera (Staatsoper) je celosvětově uznávaná kulturní scéna. Na stejné ulici Ringstrasse se nachází Radnice (Rathaus) a budova je v novogotickém slohu. Blízko radnice je Parlament, který zaujme především tím, že byl postaven jako pocta řeckému stavitelství. Nejslavnější rakouské divadlo Burgtheater patří také ke koloritu Ringstrasse.

Zámek Belveder představuje další ze skvostů vídeňského baroka. Je v něm galerie bohatá na obrazy známých, především rakouských, malířů. Naopak kostel Karlskirche na náměstí Kalrsplatz je příkladem barokní architektury.

Vídeň však není jenom stará architektura. Ale také moderní obchodní centrum, jako je komplex výškových prosklených budov UNO City postavených na břehu Dunaje.

Proslavený je i zábavný park Prater. Ten je plný atrakcí pro děti i rodiče a je charakteristický svým obřím kolem Riesenrad.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil