Vilnius je největším barokním městem na sever od Alp

15. srpen 2011  MediaShow.cz Pešout  Města  4065 zobrazení  299 slov

Vilnius jako hlavní město Litvy se snaží vymanit ze šedi. Barokní část města je tak postupně doplňována moderní čtvrtí mrakodrapů.

Vilnius je hlavní město Litvy, jedné ze zemí bývalého Sovětského svazu. Mezi turisty ze zbytku Evropy patří Pobaltí stále mezi neprobádanou oblast.

Reklama

Litva je katolickou zemí, samotný Vilnius je největším barokním městem na sever od Alp. Panorama města tvoří zvonice více než třiceti katolických kostelů.

Vilnius leží v jihovýchodní Litvě na soutoku řek Vilnia a Neris. Město leží poblíž hranic s Běloruskem. Kdysi ale byl Vilnius nejen kulturním, ale i geografickým centrem Litevského velkovévodství a také významným městem v rámci polsko-litevské unie.

Město má kolem 560 tisíc obyvatel, má historickou a nově postavenou část města charakteristickou výškovými budovami. Městská hromadná doprava je v současnosti zajišťována trolejbusy. Do budoucna je plánovan systém městské železnice.

Vilnius z památek láká převážně na kostely: kostel sv. Anny a sv. Františka, kostel sv. Mikuláše, kostel P. Marie, kostel sv. Kateřiny, kostel sv. Petra a Pavla. Dále se ve městě nachází Královský zámek (Valdovųrūmai) či Presidentský palác.

Z dopravního hlediska je Vilnius výchozím bodem dálnic Vilnius-Kaunas-Klajpeda (dálnice A1), Vilnius-Panevėžys (dálnice A2), Vilnius-Minsk (dálnice A3), Vilnius-Hrodna (dálnice A4), Vilnius-Utena (dálnice A14), Vilnius-Lida (dálnice A15), Vilnius-Marijampolė (dálnice A16).

Z mezinárodního letiště létají linky do všech významných evropských měst a vilniuské nádraží je rovněž významným dopravním uzlem. Řeka Neris je splavná, ale neexistuje žádná pravidelná lodní doprava.


Reklama

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil