Vratislav (Wroclaw) má jedno z největších středověkých náměstí

31. květen 2011  MediaShow.cz Pešout  Města  8151 zobrazení  396 slov

Vratislav (Wrocław) je významné polské město s mnoha mosty na řece Odra. Turisté obdivují zejména středověký Rynek a charakter slezské metropole vyplývá z pohnuté historie.

Vratislav (polsky Wrocław, německy Breslau) je historické hlavní město Slezska a bývalého Vratislavského knížectví. Dnes je to hlavní město Dolnoslezského vojvodství v Polsku. Je to čtvrté největší polské město a současně i jedno z nejstarších polských měst s 634 630 obyvateli.

Reklama

Vratislav má pohnutou historii. Původně totiž byla výlučně německým městem. Ovšem události na začátku 2. světové války a její konec městu zasadily velké rány. Zjizvenou tvář města pak dokonali komunisté vládnoucí v poválečném Polsku. I přesto je však Vratislav jedno z nejkrásnějších historických měst v Polsku.

Německé obyvatelstvo bylo po válce odsunuto, město bylo připojenu k obnovenému Polsku a osídleno Poláky, především z oblastí odstoupených Polskem Sovětskému svazu (hlavně ze západní Ukrajiny, ze Lvova a okolí a z Litvy - Vilniusu a okolí). Tolik historie.

Turistické cíle ve Vratislavi

O Vratislavi se říká, že je to město sta mostů na řeče Odře. Nejzajímavější pro turisty je zejména Staré Město, založené v 13. století. Jeho centrem je náměstí (Rynek), jedno z největších středověkých v Evropě, obklopené pěkně opravenými domy. Radnice v gotickém slohu vznikla v letech 1327-1504. V jejích interiérech se nachází městské historické muzeum.

Budova univerzity je největší barokní stavbou ve městě. Návštěvníkům je zpřístupněna Leopoldinská aula z 1. poloviny 17. století, což je největší světský interiér ve Vratislavi.

Tumský ostrov je nejstarší částí města. Nachází se na něm soubor sakrálních budov s gotickou katedrálou sv. Jana Křtitele z 13.-16. století s vyhlídkovou terasou na věži.

Cennou památkou je nejstarší kostel sv. Jiljí, románského slohu z 1. poloviny 12. století, s klenbou klenutou na jeden sloup. Navštívit lze i Lidovou halu, která byla postavena roku 1913. Objekt byl první na světě modernistickou budovou ze železobetonu. Pokračují snahy o zapsání objektu do seznamu UNESCO.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3.43 hvězdiček / Hodnoceno: 14x